ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
"В орбитата на високите технологии" ни отведе силното второ издание на Industrial Tech Forum на 2 октомври – водещото професионално събитие за технологични иновации в промишления сектор, организирано от TLL Media и Inter Expo Center.
Темата за най-авангардните пробиви в техническата сфера беше заложена във всички елементи на богатата презентационна, дискусионна и демонстрационна програма на платформата, а един от най-интересните акценти бе панелът "Мисия: Иновативното бъдеще на ХВП", който събра на една сцена изтъкнати експерти от бранша. Te очертаха актуалните тенденции в роботизацията, автоматизацията, машинното зрение, безопасността, интелигентното опаковъчно оборудване, хигиенните стандарти и санитарните изисквания, данните, дигиталните двойници и други новаторски технологични направления.
Своите позиции от трибуната на форума споделиха инж. Андрей Савчев – управляващ партньор във Visioners Concepts, Тончо Тончев – специалист продажби "Роботизирани системи" в Ехнатон България, и Радослав Козарев – мениджър "Конструкторски отдел" в Мултивак България Продакшън, а в ролята на модератор на модула влезе Нина Мирчева, мениджър "Комуникации" в Nasekomo.
"Хранително-вкусовата промишленост се променя с космически темпове, следвайки тези на технологиите. Тя всъщност вече е навлязла в бъдещето и е очевидно, че новите технологии са част от тази промишленост, но тя в същото време е изправена пред доста предизвикателства, които може би могат да бъдат решени точно с иновативни подходи и решения" – така Нина Мирчева въведе аудиторията в темата, а дискусията бе насочена към въпроса за баланса между стандартите в сектора и специализираните технологични решения.
Инж. Андрей Савчев от Visioners Concepts акцентира върху безопасността на храните и необходимостта от дълбоко познаване на технологичните процеси за производство, за да могат да бъдат автоматизирани, роботизирани и оптимизирани в цялост, като подчерта, че това е основна разлика с останалите отрасли. Той даде примери за случаи от практиката на компанията, в които й се налага да разработва изцяло нови технологии за работа с дадени суровини, за каквито до този момент на световния пазар не са се предлагали решения. Специалистът добави, че роботизацията и автоматизацията могат да гарантират най-високото възможно качество на един продукт.
По думите му, друг ключов приоритет за предприятията от сектора е намаляването на труда, разходите и себестойността на продукцията. Той уточни, че роботизацията в никакъв случай не значи елиминиране на необходимостта от човешка работна ръка, но изтъкна, че недостигът на персонал и в частност на квалифицирани кадри за отрасъла е все по-сериозен проблем както по цял свят, така и у нас. Инж. Савчев посочи като добра възможност замяната на дадени функции на служителите с автоматизиран визуален контрол и разкри, че Visioners Concepts и Ехнатон съвместно реализират доста такива проекти.
Експертът насочи вниманието към агресивните среди при преработката и производството на хранителни продукти и разясни, че дизайнът на оборудването (включително роботи, манипулатори, спомагателни съоръжения) трябва да е стриктно съобразен с експлоатационните условия. Като важно постижение на компанията той изтъкна патентоването на уникален по рода си модул за поставяне на етикети върху продукти с неправилна 3D форма, а като посока на развитие на решенията за бранша в бъдеще посочи все по-масовата интеграция на роботи, както и технологиите за обмен на данни и мониторинг, облачните услуги и техническия анализ - по рецептури, суровини и др.
Тончо Тончев от Ехнатон България постави фокус върху опита и широките възможности на компанията да доставя високотехнологични решения на системни интегратори в сектора и да осигурява необходимата експертиза по отношение на оборудването за ХВП. Той подчерта, че Ехнатон доставя както 6-осни, така и 4-осни делта роботи, специализирани да работят в агресивни среди и условия, каквито често са налице в предприятията от тази индустрия, включително висока влажност, ежедневно измиване с препарати и т. н.
Експертът уточни, че решенията за производствените етапи преди опаковането покриват специфични стандарти, разполагат с химическа устойчивост, изработени са от неръждаема стомана и отговарят на необходимите спецификации и изисквания за по-малко замърсяване в отделните зони. Той сподели, че машинното зрение има стотици приложения в ХВП, включително за инспекция, проверки за дефекти, за цялост и завършеност на изделия, които се асемблират и т. н. По думите му, технологията върви ръка за ръка с интегрирането на роботизирани решения и дава възможност за надежден автоматизиран контрол на качеството – направление, в което проблемът с работната ръка все по-силно се усеща във всички индустрии.
"Можем също така да осигурим водене или насочване на роботите, така че те да имат координатите, до които да достигнат, съответно да извършат необходимите манипулации и това да става същевременно достатъчно прецизно, така че да се гарантира както качеството и безопасността на хората, които са наоколо, така и безопасността на оборудването, което също има стойност и трябва да бъде съхранено във времето, за да може да бъде използвано по-дълго", разкри специалистът. Той допълни, че в контекста на дигитализацията и защитата на генерираните данни киберсигурността предстои да става все по-важна тема в сектора.
Радослав Козарев от Мултивак изрази увереност, че машините за опаковане в сектора стават все по-интелигентни и адаптивни в отговор на изискванията на клиентите и спецификите на произвежданите продукти, а поради динамиката на пазара времето за разработката им драстично е намаляло – от няколко месеца на няколко дни. Той също обърна внимание на напредъка в хигиенния дизайн и необходимостта съвременното оборудване да може да работи с разнообразни, специфични и често агресивни субстанции и продукти.
Специалистът поясни, че фокус на Мултивак в България е конструирането на машини за дъщерното й дружество Fritsch, което се занимава с обработка на тесто, а системите за такива приложения традиционно са трудоемки от гледна точка на хигиената. В този контекст компанията се насочва към модулни и интелигентни концепции, базирани на нови технологии, които позволяват значително по-лесно разглобяване, почистване и поддръжка.
Като иновативна посока на развитие в бъдеще той посочи разработването на дигитални двойници на машините, които правят технологичните линии самоконфигурируеми. Така клиентите ще могат лесно да използват едно и също оборудване за опаковане на различни продукти, без да променят елементите на системата, настройките на машините, скоростите на лентите, сензорите, машинното зрение и начина, по който всичко това функционира.
Запис на цялата дискусия можете да изгледате тук:
Източник: TLL Media
Ключови думи: Industrial Tech Forum Visioners Concepts Вижънърс Консептс Ехнатон Akhnaton Мултивак Multivac ХВП хранително-вкусова промишленост роботи роботизация автоматизация машинно зрение опаковане
Област: Роботика
Заваръчният кобот iBOTone на Abicor Binzel – перфектното въведение в автоматизацията
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
21.02.2025 | Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
07.02.2025 | Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи
31.01.2025 | Кои са най-впечатляващите продукти в сегмента на роботиката според наградите на CES 2025
24.01.2025 | Кои ще са петте водещи тенденции в роботиката през 2025 г.
15.01.2025 | Необходим ли е четвърти закон на роботиката в контекста на изкуствения интелект?
21.02.2025 | Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
07.02.2025 | Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи
31.01.2025 | Кои са най-впечатляващите продукти в сегмента на роботиката според наградите на CES 2025
24.01.2025 | Кои ще са петте водещи тенденции в роботиката през 2025 г.
15.01.2025 | Необходим ли е четвърти закон на роботиката в контекста на изкуствения интелект?
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.