ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
За сравнително кратък период от време китайската индустрия е претърпяла бурно технологично развитие, свързано с експоненциален ръст в броя на новите инсталации на промишлени роботи в производствените и промишлените предприятия.
Това сочат актуалните данни на Международната федерация по роботика (IFR), които предстои да бъдат публикувани в най-новото издание на ежегодния доклад на браншовата организация World Robotics 2024. Проучването, което обхваща статистическа информация за развитието на глобалния сектор на роботиката през 2023 г. и прогнози за тенденциите през 2024 г. и след това, е планирано да излезе на 24 септември т. г.
А ето и останалите изводи на IFR относно бума на роботизацията в Китай – един от най-интересните и динамично прогресиращи "играчи" на световната арена на индустриалната роботика.
Производствените компании в азиатската страна активно инвестират в технологии за автоматизация, за да постигнат по-добро качество на продукцията и по-висока производителност, както и за да си осигурят възможности да произвеждат повече продукти за същото време – изискване, наложено не само от местните, но и от глобалните потребители на китайски стоки.
"Правителството на Китай усилено подкрепя развитието на роботизацията в страната чрез целенасочена помощ за индустрията, финансиране на научноизследователска и развойна дейност, субсидии, образователни програми и т. н.", посочват от Федерацията.
Същевременно делът на внедрените в производството и промишлеността роботи, доставени от местни производители, расте с всяка изминала година, което изправя международните брандове пред все по-големи трудности да останат конкурентоспособни на един високочувствителен в ценови аспект пазар, допълват от IFR. Към момента всеки втори робот в света се инсталира в Китай.
Въпреки обещаващите статистически резултати от изминалата година обаче, за 2024 г. очакванията са по-малко оптимистични, обобщават от организацията.
В най-скорошния си доклад за развитието на глобалния сектор на роботиката президентът на IFR Марина Бил посочва недостига на квалифицирани кадри за индустрията като един от основните проблеми на предприятията по цял свят.
"Докато се ориентираме в сложността на сегашния икономически пейзаж, е препоръчително да обърнем поглед към предизвикателствата и възможностите, които оформят облика на съвременната роботика. Настоящата година ни изправя пред значителни пречки, особено по отношение на спада в поръчките, който повлиява целия сектор. Икономическата несигурност и пазарните колебания създават множество трудности за бизнесите и иноваторите в сегмента. Въпреки това потребността от роботизация никога не е била по-критична", споделя в доклада си Бил.
Президентът на IFR подчертава, че роботизацията предлага жизнеспособно и все по-необходимо решение на глобалния дефицит на работна сила, тъй като проблемът се простира във все повече сектори и индустрии, като тепърва вероятно предстои и да се задълбочава.
"Роботите повишават производителността, ефективността и безопасността на работното място. Чрез интегрирането им във все повече приложения можем да притъпим негативните ефекти от липсата на достатъчно квалифициран персонал и да гарантираме устойчив икономически растеж и стабилност", обобщава Бил.
Източник: IFR; снимки: Dreamstime
Ключови думи: IFR Китай индустриални роботи роботизация роботика промишлени роботи
Област: Роботика
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
С по-голяма подкрепа от бизнеса Националното състезание по роботика може да стане международно
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.