ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
16.01.2025 | Deutsche Messe обяви кои са номинираните за Robotics Award 2025
15.01.2025 | Необходим ли е четвърти закон на роботиката в контекста на изкуствения интелект?
15.01.2025 | PARAi добави кариерна секция към уебсайта си с обяви за работа от членове на сдружението
10.01.2025 | Уебинар на A3 акцентира върху коботите и AI базираното машинно зрение в интелигентното производство
10.01.2025 | Европейски цифров иновационен хъб анонсира нов курс за използване на дронове в строителния сектор
Коботите достигат дял от 10,5% от всички 541 302 нови робота, инсталирани в производствата по света през 2023 г., сочат последните статистики на Международната федерация по роботика (IFR).
От браншовата организация публикуваха обновена версия на бялата си книга "Колаборативни роботи – как роботите работят редом с хората", която съдържа актуални данни за развитието на сегмента. Изводите от най-скорошните проучвания на IFR са категорични – всеки десети новоинсталиран робот в индустрията е колаборативен, но в бъдеще се очаква инвестициите в коботи да допълват, а не да заместват капиталовложенията в конвенционални промишлени роботи.
Индустриалните системи работят при значително по-високи скорости и ще останат ключови за повишаване на производителността и ефективността в динамичното съвременно производство, посочват от Федерацията.
Използването на коботи в промишления сектор се увеличава в отговор на нарастващия глад за работна ръка в световен мащаб, отбелязват експертите.
Колаборативните решения предлагат на предприятията лесен вход в света на автоматизацията – с опростено програмиране и възможности за интуитивно конфигуриране и обучаване чрез таблети, преносими пултове за управление или дори само чрез демонстрация (ръчно превеждане на манипулатора през отделните работни позиции и бързо и лесно запаметяване посредством удобни бутони върху самия робот).
В общия случай коботите не изискват закупуването и инсталирането на допълнителни средства за безопасност, какъвто е случаят при индустриалните роботи. Колаборативните системи директно се интегрират в работната зона, без необходимост от обемни предпазни ограждения, лазерни скенери, светлинни бариери или завеси.
За отличната им адаптивност спомагат Plug-and-Play концепциите при крайните изпълнителни устройства, които им позволяват бързо да се "въоръжат" подобаващо за следващата работна операция. Това е особено полезно за малки и средни по мащаб предприятия, в които производствените потребности и програми непрекъснато се менят и често се инвестира в един робот за изпълнението на множество различни задачи. Особено атрактивни за малките компании, които не разполагат с отделни технически екипи или бюджет за програмисти, са възможностите за улеснено конфигуриране, което не изисква специално обучение или предишен опит от страна на оператора.
Колаборативните системи традиционно идват с известни компромиси по отношение на функционалността в сравнение с традиционните роботи за индустрията. Вследствие на специалния дизайн, оптимизиран за безрискова работа в споделена работна зона с хора, както и на специалните функции и устройства за безопасност, коботите обикновено не са приложими в сценарии, които изискват високи работни скорости и товароносимост.
Олекотените им конструкции обаче позволяват лесно преместване из цеха, както и улеснена интеграция с мобилни роботизирани платформи, посочват от IFR.
Производствените предприятия са сред първите бизнеси, които започват по-масово да внедряват колаборативни роботи в исторически план. Сред индустриите, в които коботите намират най-широко приложение днес, са автомобилостроенето, електрониката, авиокосмическият сектор, фармацевтичната промишленост, складовата дейност, логистиката и производството на потребителски стоки.
Лесните за използване коботи са отлично решение за приложения с малки обеми на партидите и разнообразни продуктови миксове. Част от водещите задачи, които се възлагат на колаборативни системи, са обслужването на машини, заваряването, захващането на произволни обекти от контейнер (bin picking), палетизирането и други дейности в края на технологичната линия (end-of-line), посочват от IFR.
"Недостигът на квалифицирани работници стимулира разработването на все по-обширна гама от автоматизирани решения, като това се очаква да върне производствената инфраструктура по-близо до потребителите. Непрекъснато възникват нови и нови приложения на коботите, като се разширява и наборът им от умения – от манипулиране, през заваряване, до боядисване, дозиране и асемблиране", коментират от Федерацията.
Експертите поясняват, че производителите на колаборативни роботи все по-често работят и по специализирани платформи, базирани на машинно самообучение, които позволяват на тези системи да се учат и усъвършенстват с времето. Модулните концепции и улесненото програмиране и управление отварят все повече врати пред коботите в изцяло автоматизирани приложения, в които те функционират и без нужда от човешки надзор, разкриват от IFR.
"В бъдеще нови типове сензори, технологии за машинно зрение и изкуствен интелект ще позволяват на коботите да реагират по-адекватно и в реално време на промени в средата и на различни действия от страна на оператора в близост, за да работят още по-безопасно и ефективно в колаборативен режим", обобщават от браншовата организация.
Източник: IFR; снимки: Dreamstime
Ключови думи: IFR Международна федерация по роботика колаборативни роботи коботи индустриални роботи HRC
Област: Роботика
Deutsche Messe обяви кои са номинираните за Robotics Award 2025
Уебинар на A3 акцентира върху коботите и AI базираното машинно зрение в интелигентното производство
Липсата на кадри е основен проблем на българската индустрия и водещ мотив за роботизация, сочи проучване на PARAi
Дебютно издание на специализирано изложение за индустриална роботика предстои във Варшава
Samsung Electronics засилва фокуса си върху роботиката
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
10.01.2025 | Директорът на Института по роботика беше вписан в Златната книга на Патентното ведомство за 2024 г.
13.12.2024 | Дадоха старт на кандидатстването за наградите IERA 2025
29.11.2024 | Разработиха роботизирана система за обслужване на сателити в орбита
15.11.2024 | Авангардна технология дава суперзрение на роботизираните системи с помощта на радиосигнали
25.10.2024 | Албена – силата на слънцето, роботиката и невронните мрежи в българско решение за умно земеделие със световен потенциал
10.01.2025 | Директорът на Института по роботика беше вписан в Златната книга на Патентното ведомство за 2024 г.
13.12.2024 | Дадоха старт на кандидатстването за наградите IERA 2025
29.11.2024 | Разработиха роботизирана система за обслужване на сателити в орбита
15.11.2024 | Авангардна технология дава суперзрение на роботизираните системи с помощта на радиосигнали
25.10.2024 | Албена – силата на слънцето, роботиката и невронните мрежи в българско решение за умно земеделие със световен потенциал
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.