Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Всеки десети новоинсталиран робот в глобалната индустрия е колаборативен

Коботите достигат дял от 10,5% от всички 541 302 нови робота, инсталирани в производствата по света през 2023 г., сочат последните статистики на Международната федерация по роботика (IFR).

 

От браншовата организация публикуваха обновена версия на бялата си книга "Колаборативни роботи – как роботите работят редом с хората", която съдържа актуални данни за развитието на сегмента. Изводите от най-скорошните проучвания на IFR са категорични – всеки десети новоинсталиран робот в индустрията е колаборативен, но в бъдеще се очаква инвестициите в коботи да допълват, а не да заместват капиталовложенията в конвенционални промишлени роботи.

 

Индустриалните системи работят при значително по-високи скорости и ще останат ключови за повишаване на производителността и ефективността в динамичното съвременно производство, посочват от Федерацията.

 

Коботите и глобалният дефицит на кадри

 

Използването на коботи в промишления сектор се увеличава в отговор на нарастващия глад за работна ръка в световен мащаб, отбелязват експертите.

 

Колаборативните решения предлагат на предприятията лесен вход в света на автоматизацията – с опростено програмиране и възможности за интуитивно конфигуриране и обучаване чрез таблети, преносими пултове за управление или дори само чрез демонстрация (ръчно превеждане на манипулатора през отделните работни позиции и бързо и лесно запаметяване посредством удобни бутони върху самия робот).

 

В общия случай коботите не изискват закупуването и инсталирането на допълнителни средства за безопасност, какъвто е случаят при индустриалните роботи. Колаборативните системи директно се интегрират в работната зона, без необходимост от обемни предпазни ограждения, лазерни скенери, светлинни бариери или завеси.

 

За отличната им адаптивност спомагат Plug-and-Play концепциите при крайните изпълнителни устройства, които им позволяват бързо да се "въоръжат" подобаващо за следващата работна операция. Това е особено полезно за малки и средни по мащаб предприятия, в които производствените потребности и програми непрекъснато се менят и често се инвестира в един робот за изпълнението на множество различни задачи. Особено атрактивни за малките компании, които не разполагат с отделни технически екипи или бюджет за програмисти, са възможностите за улеснено конфигуриране, което не изисква специално обучение или предишен опит от страна на оператора.

 

 

Коботи срещу индустриални роботи

 

Колаборативните системи традиционно идват с известни компромиси по отношение на функционалността в сравнение с традиционните роботи за индустрията. Вследствие на специалния дизайн, оптимизиран за безрискова работа в споделена работна зона с хора, както и на специалните функции и устройства за безопасност, коботите обикновено не са приложими в сценарии, които изискват високи работни скорости и товароносимост.

 

Олекотените им конструкции обаче позволяват лесно преместване из цеха, както и улеснена интеграция с мобилни роботизирани платформи, посочват от IFR.

 

Производствените предприятия са сред първите бизнеси, които започват по-масово да внедряват колаборативни роботи в исторически план. Сред индустриите, в които коботите намират най-широко приложение днес, са автомобилостроенето, електрониката, авиокосмическият сектор, фармацевтичната промишленост, складовата дейност, логистиката и производството на потребителски стоки.

 

Лесните за използване коботи са отлично решение за приложения с малки обеми на партидите и разнообразни продуктови миксове. Част от водещите задачи, които се възлагат на колаборативни системи, са обслужването на машини, заваряването, захващането на произволни обекти от контейнер (bin picking), палетизирането и други дейности в края на технологичната линия (end-of-line), посочват от IFR.

 

Тенденции в технологичното развитие на коботите

 

"Недостигът на квалифицирани работници стимулира разработването на все по-обширна гама от автоматизирани решения, като това се очаква да върне производствената инфраструктура по-близо до потребителите. Непрекъснато възникват нови и нови приложения на коботите, като се разширява и наборът им от умения – от манипулиране, през заваряване, до боядисване, дозиране и асемблиране", коментират от Федерацията.

 

Експертите поясняват, че производителите на колаборативни роботи все по-често работят и по специализирани платформи, базирани на машинно самообучение, които позволяват на тези системи да се учат и усъвършенстват с времето. Модулните концепции и улесненото програмиране и управление отварят все повече врати пред коботите в изцяло автоматизирани приложения, в които те функционират и без нужда от човешки надзор, разкриват от IFR.

 

"В бъдеще нови типове сензори, технологии за машинно зрение и изкуствен интелект ще позволяват на коботите да реагират по-адекватно и в реално време на промени в средата и на различни действия от страна на оператора в близост, за да работят още по-безопасно и ефективно в колаборативен режим", обобщават от браншовата организация.

 

     
Източник: IFR; снимки: Dreamstime

Ключови думи: IFR   Международна федерация по роботика   колаборативни роботи   коботи   индустриални роботи   HRC  

Област: Роботика  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Последно от Технологии
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиЕкспертноКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроектиВ кухнята на Robotics-Bulgaria
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...