ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
За повечето от нас зареждането на личния или служебния ни автомобил с гориво или пък с ток не е сложна задача. За шофьорите с увреждания или за по-възрастните хора обаче това може да се окаже предизвикателство. Ford предлага решение на този проблем с прототип на зарядна станция за електромобили с роботизиран манипулатор, който извършва всички необходими действия, свързани с обслужването на автомобила по време на зареждане. Системата може да бъде управлявана с помощта на смартфон от вътрешността на превозното средство, без да се налага водачът му да го напуска.
Технологията, чиято концепция е реализирана в рамките на научноизследователски проект за частично или цялостно автоматизирани решения за зареждане на електромобили, е в процес на тестване в реални практически ситуации, след като е преминала серия от лабораторни изпитвания. Решението е разработено по поръчка на автомобилния производител от Университета в Дортмунд.
При активиране на режим за отдалечено управление панелът на роботизираната станция се повдига, а рамото на робота се придвижва до контакта с помощта на миниатюрна камера за машинно зрение. След приключване на зареждането манипулаторът се връща автоматично в изходна позиция. Шофьорите могат да наблюдават процеса на живо с помощта на специално разработеното за целта мобилно приложение.
В близко бъдеще иновативната зарядна станция ще може да бъде инсталирана на публични и частни паркинги, както и в домовете на желаещите собственици на електрически автомобили. Освен в помощ на хората с увреждания и възрастните водачи, технологията ще спомогне и за съкращаване на времетраенето на зареждането, като така ще намали струпванията на превозни средства около най-натоварените точки на зарядната инфраструктура, например в градовете.
Създателите на пилотния проект вярват, че някой ден процесът по роботизирано зареждане може да стане напълно автоматизиран, без да изисква никаква човешка намеса. Така шофьорите ще могат да изпращат колата си към станцията и да я очакват напълно заредена.
Изследователският проект е част от усилията на Ford за развитие в сферата на електромобилността. Компанията подготвя и участие в съвместна инициатива с доставчика на зарядни решения за електрически автомобили IONITY, която има за цел да оптимизира пилотното решение за реални приложения. Сред технологиите, които щатският производител планира да интегрира в роботизираните си зарядни станции, е и т. нар. Automated valet parking или автоматизирано безпилотно паркиране с помощта на мобилно приложение.
"Компанията ни поставя фокус върху свободата на придвижване и обслужване на автомобилите, а те могат да се окажат проблем за редица водачи. Роботизираната зарядна станция вероятно ще е удобна иновация за средностатистическия шофьор, но за възрастните и хората с увреждания ще бъде незаменим асистент", коментира Биргер Фрике, инженер в центъра за научноизследователска дейност и иновации към Ford of Europe - европейското подразделение на компанията.
Източник: FordКлючови думи: Ford електромобилност роботизирана зарядна станция зарядна инфраструктура зарядни станции за електромобили електромобили
Област: Роботика
Глобалният пазар на коботи надхвърли 1 млрд. долара
Nidec откри втори развоен център в България с фокус върху роботиката, дроновете и електрификацията
Автоматизираното производство на конектори за електромобили може да е сложно, но не и с роботите на Yaskawa
SCHUNK акцентира върху интелигентните си хващачи на водещото изложение SPS в Нюрнберг
Европейски консорциум работи за популяризиране на роботизираната зарядна инфраструктура
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
28.02.2025 | Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
28.02.2025 | Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.