ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
02.06.2023 | Перспективите пред безпилотната авиация ще разгледа международният форум в рамките на Inter Drone Expo
26.05.2023 | Глобалното автомобилостроене изравнява електронното производство по брой на инсталираните индустриални роботи
26.05.2023 | След поредно мегауспешно издание организаторите на биеналето Automate решиха да го провеждат ежегодно
19.05.2023 | Остават само няколко седмици до automatica 2023 – вижте кои ще са акцентите в сегмента на роботиката
19.05.2023 | Институтът Fraunhofer разширява обхвата на системата си за анализ на потенциала за роботизация APA
На 29 ноември т. г. Европейската комисия (ЕК) прие "Стратегия 2.0 за безпилотните летателни апарати", която цели създаване на интелигентна и устойчива екосистема, както и на широкомащабен европейски пазар на дронове чрез изграждане на подходяща регулаторна и търговска среда.
Визията за по-нататъшно развитие на пазарната система в сегмента на безпилотните летателни средства, заложена в документа, е базирана на рамката на Европейския съюз (ЕС) за безопасност при експлоатацията и определянето на техническите изисквания за машините от този тип, която е най-напредналата в света, поясняват от ЕК.
В новата стратегия са дефинирани редица мерки, чрез които Европа може да осъществява широкомащабни търговски операции с безпилотни летателни апарати, като същевременно предлага нови възможности в сектора - от работни места към иновативни решения за мобилност.
"Благодарение на всеобхватната регулаторна рамка на ЕС безпилотните летателни апарати са изпълнили безопасно полети в европейското небе в продължение на стотици хиляди часове, например с цел проучване на инфраструктура, мониторинг на разливи от нефт и нефтопродукти или вземане на проби от почвата.
Проектите за използване на безпилотни летателни апарати за доставки за медицински цели и транспортиране на лекарствени мостри между здравните служби също бележат добър напредък. Въвеждането през януари 2023 г. на "U-space" — европейска система, единствена по рода си в света за безопасно управление на движението на безпилотни летателни апарати — ще положи основите за по-интензивна експлоатация", гласи официалното съобщение на сайта на ЕК.
Комисията се стреми да гарантира широка обществена подкрепа за безпилотните летателни технологии преди да задейства по-нататъшното развитие на иновативните си проекти в сектора.
За целта новата стратегия призовава всички национални, регионални и местни органи, ангажирани с благосъстоянието на европейските граждани, да се уверят, че услугите с дронове са съобразени с потребностите им, а опасенията във връзка с шума, безопасността и неприкосновеността на личния живот са неоснователни.
Документът предвижда до 2030 г. да бъдат въведени две групи услуги с безпилотни летателни апарати, които да са достъпни за всички европейци:
"Разгръщането на потенциала на пазара и услугите на ЕС с безпилотни летателни апарати изисква определянето на ключови технологични градивни елементи, като изкуствен интелект, роботика, полупроводници и космически услуги на ЕС и мобилни телекомуникации. Това ще помогне на ЕС да изгради иновативен и конкурентоспособен сектор на безпилотните летателни апарати, като намали стратегическите зависимости", допълват от ЕК.
"Drone Strategy 2.0" определя и потенциални области за полезно взаимодействие между гражданския сектор и отбраната във връзка с безпилотните летателни машини, както и за повишаване на капацитета за противодействие на дрон технологиите, когато това се налага. Крайната цел е значително подобряване на устойчивостта на екосистемата.
В документа са заложени 19 оперативни, технически и финансови действия, които да гарантират, че Европа се възползва от наличните възможности за колаборация при използването на безпилотни летателни апарати за граждански цели, за целите на сигурността и за военни цели.
Сред тях са:
Ключови думи: ЕК ЕС дронове безпилотни летателни апарати безпилотни летателни средства роботика Drone Strategy 2.0 U-space
Област: Роботика
Перспективите пред безпилотната авиация ще разгледа международният форум в рамките на Inter Drone Expo
Глобалното автомобилостроене изравнява електронното производство по брой на инсталираните индустриални роботи
След поредно мегауспешно издание организаторите на биеналето Automate решиха да го провеждат ежегодно
SCHUNK представя ключови технологии за производството на бъдещето на automatica 2023
Остават само няколко седмици до automatica 2023 – вижте кои ще са акцентите в сегмента на роботиката
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
30.03.2023 | ABB с детайлна прогноза за развитието на глобалната роботика през 2023 г.
08.03.2023 | Институтът по роботика към БАН обяви обществена поръчка за доставка на четири робота с различна функционалност
23.12.2022 | Датски производител на нов тип режещи роботи за строителния сектор търси дистрибутори
29.11.2022 | Ще превземат ли модулните роботи глобалното производство в следващото десетилетие?
04.11.2022 | Отчетлив скок в продажбите и на сервизни роботи през 2021 г.
30.03.2023 | ABB с детайлна прогноза за развитието на глобалната роботика през 2023 г.
08.03.2023 | Институтът по роботика към БАН обяви обществена поръчка за доставка на четири робота с различна функционалност
23.12.2022 | Датски производител на нов тип режещи роботи за строителния сектор търси дистрибутори
29.11.2022 | Ще превземат ли модулните роботи глобалното производство в следващото десетилетие?
04.11.2022 | Отчетлив скок в продажбите и на сервизни роботи през 2021 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.