Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Разработваме нещо наистина уникално и с огромен потенциал, а успешната комерсиализация е въпрос на време

Росен Колев, съосновател и главен изпълнителен директор на Smart Farm Robotix, пред Robotics-Bulgaria.com

 

Създадохте успешен български стартъп, буквално като по учебник. Разкажете повече за развитието му, за хората и мотивацията зад бизнес концепцията.

 

Действително последната година бе изключително успешна за нас. Най-скорошното, но и най-голямото ни постижение досега е спечеленият проект по една от най-конкурентните и амбициозни програми на европейско ниво – EIC Accelerator.

 

Всъщност този успех не идва сам, а е предшестван от множество по-малки, но значими победи. Започнахме с първо място в PARA Robotics Incubator, спечелихме проект по Националния иновационен фонд в сътрудничество с водещи експерти в областта на автоматизацията и сензорните технологии от Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ – БАН).

 

Получихме подкрепа от инструменти като EIT Food, SynergistEIC, взехме участие в акселераторската програма Future Verticals. Целият този опит се оказа безценен за нас, тъй като положи основите на динамичното развитие, което в момента характеризира работата ни.

 

Екипът ни в това време нарасна от четиримата основатели на компанията до 15 човека към момента. Всеки един от тях е доказан професионалист в своята сфера на действие. Обединяват ни ентусиазмът към работата и удовлетворението, че правим нещо наистина уникално и с огромен потенциал – както за икономическо развитие, така и за подпомагане на заетите в земеделието, а и с ясни положителни ефекти за цялото общество.

 

Какво значат за разработката и екипа ви тези успехи?

 

За нас те са ясна валидация на идеята и постигнатите резултати, но и свобода да експериментираме. Можем да сме още по-смели и да изпробваме технически предизвикателни концепции и подходи с изключителен потенциал по отношение на резултатността, които биха били останали недоразвити, ако не разполагахме с достатъчен финансов ресурс.

 

Успехите ни носят и относително спокойствие, че разполагаме с необходимото време да доведем разработката до технологична завършеност. Имаме достъп до най-добрите материали, консумативи и оборудване на пазара, които ще ни поставят на равна основа по отношение на ресурсите с водещите компании в сектора.

 

Особено важна е и възможността да привлечем за колеги висококвалифицирани специалисти, които да станат част от един доказано печеливш екип. Същевременно, използването на последно поколение off-the-shelf компоненти ни позволява да облекчим ценовата тежест върху потребителите. Това създава нужните предпоставки и да се концентрираме изцяло върху най-иновативните аспекти на технологията. Именно те ни отличават от масовото предлагане и засилват конкурентните предимства на RoboAiWeeder.

 

С какви трудности трябваше да се справите като стартираща компания?

 

Сблъскахме се с всички възможни предизвикателства, започвайки от липсата на средства и специфични знания. Имаше ситуации, в които всеки от нас трябваше постоянно да "надскача" себе си и да изпълнява множество различни роли едновременно. Срещахме недоверие от финансиращи институции и онова условно "да", което е ориентирано и зависимо от бъдещите резултати.

 

Появи се въпросът как и защо точно ние, с ограничените си ресурси и отсъствие на сериозна външна подкрепа, ще успеем да изградим нещо толкова смело като концепция и сложно като изпълнение. Беше изтъкнато, че има сериозен набор от вече утвърдени на пазара европейски компании в областта на земеделската роботика, които предполагаемо лесно могат да преодолеят присъствието ни и по-бързо и успешно да адресират същите потребности.

 

Дълго време трябваше да се борим със съмнението в разработката си и да доказваме, че е значима и различна. Че не е просто поредната стартъп технология, която е теоретизирана като иновативна, но на практика е неспособна да произведе обещаното.

 

Какви са нагласите на земеделските производители у нас към роботизираното плевене и към автоматизацията като цяло?

 

Реагират силно положително, особено когато получат подробни обяснения на замисъла и технологичните възможности на робота. Налице е, разбира се, и известна резервираност и сдържаност. Но тя е характерна за всички нови технологии, които застрашават обичайния ред, изискват приспособяване и традиционно се свързват с големи първоначални разходи при неясна възвръщаемост.

 

Проблемът, който се опитваме да решим, е толкова сериозен, че потребността води процеса. От нас се изисква най-вече да докажем, че решението наистина работи в реални условия и че може да произведе обещаните резултати. Избрахме бизнес модела на "робота като услуга" (RaaS), а това облекчава значително разходите за внедряване на технологията. Ето защо смятаме, че успешната комерсиализация е само въпрос на време.

 

Отправяте ли поглед и към пазарите в чужбина и как планирате да развивате компанията в бъдеще?

 

Разбира се. В останалите страни в Южна Европа има значителни контекстуални сходства и съвпадения при потребностите, което прави решението ни особено подходящо за пазарите там.

 

Планираме разрастване и в останалите европейски държави, Близкия изток, Северна и Южна Америка. Приложимостта на нашата разработка се очаква да става все по-голяма в контекста на климатичните изменения и нуждата от адаптивни и високоефективни решения, които са способни да посрещнат променящите се нужди на сектора.

 

Повече за българския интелигентен агроробот RoboAiWeeder, който ще популяризира роботизираното плевене като услуга из цяла Южна Европа, четете тук.

 

     
Източник: TLL Media

Ключови думи: Smart Farm Robotix   Росен Колев   RoboAiWeeder   агроробот   робот за плевене   изкуствен интелект   робот като услуга   RaaS  

Област: Роботика  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО
HNC Bulgaria

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Форум 2024
Последно от В кухнята на Robotics-Bulgaria
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиВ кухнята на Robotics-BulgariaКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроектиПазар
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...