ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
06.12.2024 | Кои са актуалните тенденции и приложения в колаборативната роботика разкрива уебинар от поредицата Automate Preview
06.12.2024 | Всеки десети новоинсталиран робот в глобалната индустрия е колаборативен
06.12.2024 | Дни на роботиката '25 се завръща с пиратски възгласи през март
04.12.2024 | 2000 промишлени робота се трудят у нас
29.11.2024 | Разработиха роботизирана система за обслужване на сателити в орбита
Автор: Щилиана Кирова
Как "оживява" конструираната машина? Историята продължава…
Софтуерът на STK-23 е под формата на код, написан на Arduino. Функциите, както и общото изпълнение на кода, са описани и представени като блокови диаграми. За да се обясни алгоритъмът на действие, в следващите три точки са представени функциите на роботa.
Началната контролна функция на робота STK-23 е за връщане в изходна позиция. Тя позволява на системата да възстанови началната си позиция, преди да започне работа и преди да извърши действия по другите си функции. Нулирането също така позволява възстановяване след прекъсване на захранването, както и в случай на възникване на фактори, засягащи системата.
Основната функция на хващача (наричана още функция "Gripper") е да отваря и затваря двете челюсти, като по този начин освобождава или стиска определената част за захващане. Това се случва чрез изпращане на импулси от сервомотора към задвижващото зъбно колело и измерване от сензора за налягане и регулиране на затварянето на скобите.
Работата на функцията "Придвижване нагоре" (Мove-up) е изцяло свързана с вертикалното движение на робота. Това се случва чрез изпращане на импулси от стъпковия двигател към винта, което от своя страна кара цялата структура на захващане да се върти и движи.
Функцията за ротация е изцяло свързана с въртенето на робота. Това се случва, като зъбното колело се задвижва от двигателя, което от своя страна кара зацепените зъбни колела, както и цялата конструкция, да се въртят.
Връзката и управлението на робота се осъществяват чрез Wi-Fi, тъй като процесорът има такъв модул и дава възможност за управление чрез отдалечен достъп. Кодът служи за стартиране на уебстраницата на робота в браузъра, но няма функционалности, свързани с робота. При успешно свързване към мрежата и въвеждане на адреса на уебсайта се отваря страница, в която са изброени както бутоните за управление на робота, така и полетата за настройка на два от основните параметри – силата, която се упражнява при натискане, както и скоростта на затваряне на клипса.
Полетата и бутоните са както следва:
За тестване и доказване на функционалността на конструираната машина бяха проведени някои експерименти и тестове. Тестовете сами по себе си са доказателството дали всичко, което теоретично е заложено в концепцията и плана за дизайн на устройството, ще "оживее" и на практика. Първоначалните експерименти, които условно биха могли да се нарекат "симулации" на модулите, включват тестването на функционалностите на всеки един модул поотделно.
Основната цел на тези тестове е сработването на "душата" (кода) на робота и неговото "тяло" – иначе безжизнената 3D принтирана конструкция. След успешно провеждане на симулациите "то" (защото роботът по това време все още нямаше име) бе готово за следващата и почти финална стъпка – сглобяването.
Поетапното сглобяване на робота бе в разрез с всякакви възможни логични последователности – номерата на модулите и логиката на подреждане на числата тук не бяха в стандартния ред. Асемблирането на частите на отделните модули, съответно Модул 1, Модул 2 и Модул 3, вървеше по план. Съединяването на тези три модула обаче бе голямото предизвикателство – като ключова се оказа фината настройка на уж грубите механични части.
И преди да си кажеш "Ура, направих го!", се сещаш за дребен детайл. Един въпрос, който тормози съзнанието ти:
Благодарение на редица функционални тестове, много търпение и калибриране основните параметри на робота бяха изведени. В заключение бе установено, че с увеличаване на приложената сила към захванатия детайл, скоростта на изпълнение на функцията на робота намалява.
Що се отнася до детайлите, които роботът може да повдигне, то най-тежкият такъв е с маса 60 g, а минимумът за маса на детайл е 30 g. Средно роботът изпълнява алгоритъма за захващане, повдигане, завъртане на 90 градуса, пускане на детайла и връщане в начална позиция за около 29 секунди.
Роботът бе готов, но името си оставаше загадка… А авторът (в случая аз) нямаше абсолютно никакви идеи и бе в творческо затъмнение. Когато подготвяш и пишеш дипломна работа, като паралелно се опитваш да направиш и работещ прототип, то (нека сме честни) последното нещо, което те вълнува, е името. И все пак роботът трябваше да бъде кръстен някак.
Някои сигурно биха го счели за проява на нарцисизъм, но в крайна сметка той получи наименованието "STK-23" – от първите две букви на името и първата буква от фамилията на създателката си на латиница. А "23" дойде от годината на конструиране на робота. Кратко, точно и ясно. Това, което не очаквах обаче, е че извън дипломната работа името STK-23 ще бъде споменавано още толкова много пъти.
Несъмнено роботът STK-23 впечатли комисията, защитата мина успешно и заветната цел бе постигната. И в общи линии бъдещето на робота се свеждаше само до настоящето – нищо друго не бе предвидено.
До есента на 2023 г., когато се състоя ежегодната конференция "Science and innovations for sustainable development" ("Наука и иновации за устойчиво развитие"), организирана от Факултета по германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт (ФАГИОПМ) в Технически университет – София.
Там STK-23 бе представен пред широка международна публика, включваща множество представители на научните среди, сред които професори, доктори и академици.
Освен че видяха презентация на робота, експертите имаха възможност да прочетат и научен труд, озаглавен "Development of STK-23 – gripper machine with mechanism for vertical movement and right-angle rotation" ("Разработване на STK-23 – машина хващач с механизъм за вертикално движение и правоъгълно завъртане").
Своя истински триумф роботът направи на състезанието "Дни на роботиката" '24, организирано от Клуба по роботика към ТУ-София.
Там той спечели сърцата на публиката, както и на представители на някои от водещите фирми в сектора у нас. Така този робот, стартирал в един студен февруарски ден като една неясна идея за дипломна работа, извървя своя труден, но и изключително интересен и завладяващ път нагоре, печелейки награди и доказвайки, че мечтите се сбъдват.
А ключът към успеха винаги е бил и ще си остане комбинацията от упорит труд, здрави нерви и вяра в себе си.
Материал от поредицата "В кухнята на Robotics-Bulgaria"
Още от нея вижте тук.
/Снимки: TLL Media - "Дни на роботиката" '24, личен архив на инж. Щилиана Кирова/
Инж. Щилиана Кирова е почетен "робошеф" в премиерното издание на инициативата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com". Тя е на 24 години и има 24-каратова усмивка.
Родена и израснала е в Пещера, където вече я наричат "Повелителката на роботите" след успешното й участие в националното състезание "Дни на роботиката" '24 в ТУ-София и в нашата специализирана инициатива, посветена на медийните аспекти на роботизираните технологии.
Щилиана е завършила "Мехатроника и информационна техника" във Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт на Техническия университет в София, а отскоро вече е и магистър инженер. Освен роботите и мехатронните системи я вълнуват още много сфери и направления, включително изкуство, литература, пътешествия…
В рамките на инициативата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com" маг. инж. Кирова се представя и в ролята на автор на медийни публикации – на подбрани от нея интересни и актуални теми от света на роботиката.
Източник: TLL Media; автор и снимки: Щилиана Кирова
Ключови думи: STK-23 прототип индустриален робот робот хващач интелигентен захват 3D принтиране Индустрия 4.0
Област: Роботика
STK-23: от скицата до прототипа – част I
Най-сладки са трудно извоюваните победи, а титлата "инженер" си струва всички усилия
Роботът принц и принцесата инженер
С талант и амбиция в кухнята на Robotics-Bulgaria влиза слънчевата Щилиана Кирова
Роботите Motoman на Yaskawa оптимизират и най-комплексните приложения във фармацевтичната индустрия
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
01.11.2024 | Робот бариста? Добре дошли в 21-и век!
01.11.2024 | Ариана, Шърли и Гуен – три рободами с обща цел: красотата
01.11.2024 | Зеленото влияние се засилва – роботите доставчици все по-атрактивни за потребителите
01.11.2024 | STK-23: от скицата до прототипа – част I
13.09.2024 | Най-сладки са трудно извоюваните победи, а титлата "инженер" си струва всички усилия
01.11.2024 | Робот бариста? Добре дошли в 21-и век!
01.11.2024 | Ариана, Шърли и Гуен – три рободами с обща цел: красотата
01.11.2024 | Зеленото влияние се засилва – роботите доставчици все по-атрактивни за потребителите
01.11.2024 | STK-23: от скицата до прототипа – част I
13.09.2024 | Най-сладки са трудно извоюваните победи, а титлата "инженер" си струва всички усилия
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.