Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част II)

28.03.2025   |   Начало»Експертно
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Как се създава нов индустриален робот от нулата в България – от концепция до серийно производство, какви възможности разкрива и какви отговорности носи със себе си това да положиш "първата копка" в даден бранш, както и какво предстои на родната и на световната арена на роботиката – на тези въпроси специално за Robotics-Bulgaria.com отговаря основателят и управител на успешния български стартъп Simobotics д-р инж. Георги Георгиев.

 

Първа част на материала четете тук.

 

Демократизиране на технологиите

 

Мотивите на екипа, създал първия български кобот и първия български автономен мобилен робот, в бъдеще да се насочи към решения за опростяване на взаимодействието между хора и роботизирани системи са продиктувани от очакванията за много по-интензивна човеко-машинна колаборация в близко бъдеще.

 

"Мотото на компанията е "Достъпна автоматизация". Стремим се да демократизираме технологията чрез достъпни във финансов и технологичен план решения. Потребителите в индустрията имат нужда от улеснен начин за управление на роботите, дори без специализирана техническа или академична подготовка.

 

Настоящите платформи в сегмента са базирани на графичен интерфейс, чрез който посредством логическо подреждане на команди се изгражда заданието за изпълнение от робота. Основен недостатък на този принцип е нуждата от технически познания от страна на оператора. Друг минус на метода е това, че се оказва непрактичен за по-сложни задачи, изискващи множество и комплексни движения, като боядисване, шлайфане, полиране, сканиране, инспектиране, дозиране и нанасяне на покрития и т. н.", пояснява инж. Георгиев.

 

PENka – еволюционна стъпка напред във взаимодействието човек-робот

 

В тази връзка Simobotics разработва иновативен принцип за управление и контрол на индустриални и колаборативни роботи чрез джойстик, който разпознава движението на човешката ръка, подава информация към дигиталния двойник на робота и записва траекторията, която впоследствие може да бъде редактирана и възпроизвеждана многократно.

 

Лесно, удобно и интуитивно за използване, решението носи интересното име "PENka" (ПЕНка) и позволява работа в два режима. Първият е директно възпроизвеждане на движението, при което роботът се движи успоредно с контролера, независимо къде се намира самият джойстик. "Това позволява отдалечена работа, тоест джойстикът и роботът могат да бъдат в съвсем различни локации", посочва експертът.

 

Вторият режим е базиран на демонстрация или предварително показване на движенията от страна на оператора, като роботът възпроизвежда вече записана и евентуално обработена в софтуера траектория.

 

"Начинът на редактиране на траекторията е новаторско решение, разработено от компанията. Системата позволява записване и редактиране посредством графично аранжиране с плъзгане – принцип, наложен при смартфоните. Пример за такова приложение е дозирането и нанасянето на лепила по контур", разкрива инж. Георгиев.

 

Той определя PENka като инструмент за управление на роботи от следващо поколение и дори като еволюционна стъпка напред във взаимодействието между човек и робот.

 

Нова категория робот в центъра на цялостна екосистема

 

Разглеждайки иновациите в портфолиото на Simobotics, няма как да не споменем и MITO – първият български мобилен робот. "Основополагаща за решението е модулната екосистема, която му позволява чрез смяна на платформата да сменя и своето приложение. С MITO се поставя началото на изцяло нова категория решения – многоцелеви автономни мобилни роботи (AMMR)", подчертава експертът.

 

Така компанията елиминира нуждата от закупуване, обслужване и използване на множество различни модули или агрегати, които обаче няма как да бъдат ангажирани постоянно. "Посредством своята вариативност на приложение и дългия заряд на батерията (над 12 часа работа и зареждане до час за пълен цикъл) мобилният робот може да бъде постоянно в експлоатация, което свежда до минимум периода за възвръщане на инвестицията", допълва инж. Георгиев.

 

Управлението на робопарка в рамките на екосистемата е в съответствие със стандарта VDA 5050 (за комуникационен интерфейс), който позволява интеграция и с други, вече налични роботи и машини, поддържащи същия стандарт.

 

"В една флотилия от автономни многоцелеви роботи, използващи голям брой модулни платформи с различно приложение, се създава екосистема на взаимозаменяемост и значително се оптимизира необходимият брой работни единици, като наличните постигат максимална ангажираност и ефективност", разкрива специалистът. Чрез камера и инструменти с изкуствен интелект например роботите могат напълно автономно да разпознават палети и да ги повдигат и транспортират.

 

 

Силен интерес към MITO не само у нас, но и по света

 

Последните алгоритми, които екипът внедрява в решението, позволяват динамично изграждане и обновяване на работната карта, което е изключително подходящо за динамични среди и е едно от водещите предимства на продукта, посочва инж. Георгиев. Сред водещите приложения на автономните многоцелеви мобилни роботи в индустрията и интралогистиката са: събиране на стоки в стелажни складове, споделено събиране на складови единици с оператор, работа с вертикални карусели и повдигащи модули и др.

 

"Автономната мобилна роботика е в безпрецедентен възход през последните години и то във всичките си възможни форми – от публичен транспорт, таксиметрови услуги и доставки, през складово и производствено обезпечаване, до сервиз и поддръжка в сферите на здравеопазването, ресторантьорството, хотелиерството и др.", категоричен е експертът.

 

Благодарение на високото ниво на технологична и бизнес иновативност на MITO интересът към AMMR системата вече е висок – както от местни клиенти и партньори на Simobotics, така и от компании и предприятия извън страната, включително и от други континенти, обобщава инж. Георгиев.

 

     
Източник: TLL Media; снимки: Simobotics

Ключови думи: Simobotics   Симоботикс   МИТО   MITO   БУЛБОТ   BULBOT   ПЕНка   PENka   роботика   колаборативен робот   кобот   Индустрия 5.0  

Област: Роботика  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Последно от Експертно
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиЕкспертноКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроекти
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...